Region Mindanao składa się z obszaru Archipelagu Sulu, który utworzony jest z około 400 wysp i koralowych atoli oraz drugiej pod względem wielkości wyspy Filipin, Mindanao. Ciekawostką jest, iż właśnie ten region pozostaje pod wpływem najsilniejszego wpływu islamu na całych Filipinach.
Teren regionu jest silnie górzysty, nieopodal miasta Davao znajduje się najwyższy szczyt Filipin, wulkan Apo o wysokości 2965 m n.p.m. Miasto słynie ze zróżnicowanego krajobrazu, gdzie lasy przeplatają się z plantacjami owoców i uprawami storczyków. Davao to także „siedziba” największego na świecie orła, będącego narodowym ptakiem Filipin.
Innym ciekawym miastem jest Zamboanga. Na szczególną uwagę w tym miejscu zasługuje Port Pilar oraz niepowtarzalna dzielnica domów zbudowanych na wodzie. Niemałą atrakcję turystyczną stanowią również piękne piaszczyste plaże, otoczone niezwykłymi rafami koralowymi na wyspie Santa Cruz. Okolica wyspy stwarza idealne warunki do żeglowania i nurkowania. Ponadto na jej terenie odbywają się liczne festiwale i wydarzenia kulturalne jak między innymi Megayon Festival, na którym podziwiać można lokalne rękodzieło i sztukę zarówno muzułmańską, jak i chrześcijańską.
Pośrodku Morza Sulu znajduje się Park Narodowy Tubbataha, na terenie którego mieści się będąca pod ochroną, jedna z najsłynniejszych raf koralowych na świecie. Park stanowi miejsce życia wyjątkowych, chronionych gatunków zwierząt, jak żółwie morskie czy rekiny leopardzie.
Historia Mindanao ma ścisły związek z dziejami całego Archipelagu Filipińskiego. Najprawdopodobniej jako pierwsi na Filipiny przybyli osadnicy z kontynentu azjatyckiego, którzy trudnili się hodowlą bydła oraz rolnictwem.
W późniejszym czasie na filipińskie ziemie zaczęli przybywać mieszkańcy Indonezji i Malajów. Około XIV wieku na wyspy dotarł islam. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł na wyspy był słynny podróżnik, Ferdynand Magellan. Przybywając na wyspy archipelagu, ogłosił je terytorium Hiszpanii. Podczas drugiej wojny światowej Filipiny były dręczone licznymi konfliktami, a niepodległość odzyskały dopiero w 1947 roku.
W wyniku licznych przemian gospodarczych i ekonomicznych Filipiny stały się krajem bogatym, ze złożami m.in. ropy naftowej, złota, srebra i chromu. Językami obowiązującymi na wyspach są język angielski i filipiński, a walutą peso. Przebywając w tej części świata należy pamiętać o tym, że skąpe ubranie jest uważane za niewłaściwe, zwłaszcza podczas wizyt w miejscach kultu, świątyniach itp.
Przed wyjazdem warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaszczepić się przeciw takim chorobom jak polio, tężec, dur brzuszny, wirusowe zapalnie wątroby typu A i B, błonica i wścieklizna.