Miasteczko otoczone jaskiniami, czyli Sagada

image


Filipiny, jak i inne wyspiarskie kraje południowo-wschodniej Azji kojarzą się głównie z tropikalnym klimatem, a zatem upałami, gęstymi dżunglami kuszącymi soczystą zielenią egzotycznych roślin, wspaniałymi plażami i lazurowymi wodami. Nie można zapomnieć o licznych wulkanach, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników trekkingu.

Skojarzenia te są jak najbardziej zrozumiałe i trafne, jednak istnieją pewne miejsca na Filipinach, które oferują również nieco inne krajobrazy… Jednym z takich właśnie miejsc jest Sagada.

 

Sagada – wytchnienie od upałów…

 

Sagada to niewielka miejscowość znajdująca się na wyspie Luzon, największej wyspie całych Filipin, gdzie mieści się także stolica tego kraju, Manila. Sagada jest oddalona od stolicy o blisko 15 godzin jazdy autobusem. To niezwykłe miasteczko zlokalizowane jest w północnej części Luzonu, w rejonie górzystym, na wysokości 2000 m n.p.m.

Z tego względu oferuje wyjątkowo przyjemny klimat, daje wytchnienie podróżnikom nieco już zmęczonym wysoką temperaturą na niższych wysokościach. Okolice charakteryzują się stosunkowo dużymi opadami, noce zaś bywają chłodne.

Sagada jest miejscem wyjątkowo urokliwym. majestatyczne góry, piękne wodospady, jaskinie, które oczywiście można zwiedzać do woli, a także to, z czego Sagada słynie zdecydowanie najbardziej – wiszące trumny na zboczach skał!

 

Dlaczego trumny wiszą?!

 

Każdy kraj, czy nawet każda lokalna społeczność, mają swoje własne tradycje, swoją kulturę, obyczaje i wierzenia. Niektóre z nich dla przybyszów z zewnątrz, zwłaszcza tych z „cywilizowanej” Europy, mogą wydawać się niepojęte i niezrozumiałe. To, co dla nas jest atrakcją turystyczną, chociażby owe wiszące trumny (bo jest to widok dla nas niecodzienny), dla miejscowych jest zupełnie naturalne i mocno zakorzenione w wierzeniach oraz tradycji.

Tamtejsza ludność wierzy w to, iż jest to najlepszy sposób chowania zmarłych. W miejscach przewiewnych ich dusze wówczas mogą swobodnie opuszczać ciało i nadal brać udział w życiu swoich bliskich. Najstarsze z wiszących trumien mają obecnie przeszło 500 lat, ale i dzisiaj właśnie w takich sposób chowa się tych, którzy odeszli. W starszych trumnach, które już się rozpadają, widać wyraźni ludzkie kości. Trumny mocowane są bezpośrednio na skalnych ścianach lub też wkładane w skalne szczeliny albo do jaskiń. Najbardziej rozpoznawalnymi miejscami, w których można obejrzeć rzeczone trumny są Lumiang Burial Cave oraz Echo Valley

 

Okoliczne jaskinie

 

W miejscowości znaleźć można wiele malowniczych jaskiń. Część z nich można samodzielnie zwiedzić, jednak do zwiedzania innych trzeba będzie wynająć dobrego przewodnika. Duże wrażenie robi przejście podziemne znajdujące się pomiędzy jaskiniami Lumiang i Sumaging. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyprawa ta będzie wymagała wspinaczki po podziemnych skałach oraz przedzierania się przez podziemną rzekę. Warto, bo wrażenia gwarantowane!