Tarasy ryżowe w Banaue i Batad

image


Tarasy ryżowe są jedną z dużych atrakcji turystycznych, które często spotkać można w krajach Azji. Szczególnie ogromne wrażenie robią te tarasy, które rozciągają się na dużej powierzchni wysoko w górach. Swoimi własnymi, wyjątkowo imponującymi tarasami uprawnymi poszczycić mogą się również Filipiny.

 

Ósmy cud świata…

 

Tarasy ryżowe w Banaue uznawane są przez Filipińczyków za ósmy cud świata, nie tylko ze względu na ich wyjątkowe piękno, ale również ze względu na to, że zostały one stworzone ponad 2000 lat temu za pomocą wyłącznie… pracy ludzkich rąk. Najprawdopodobniej przy ich tworzeniu rzeczywiście nie używano żadnego cięższego sprzętu i maszyn. Zaznaczyć w tym miejscu należy, że zostały wykopane na zboczach gór na wysokości 1500 m n.p.m., co bez wątpienia stanowiło dodatkowe utrudnienie.

Ich łączna powierzchnia to ponad 10 tys. km kw. Tarasy ryżowe są nawadniane przez specjalnie skonstruowane systemy irygacyjne, które wykorzystują wodę z lasów deszczowych położonych powyżej. Niestety niecała powierzchnia tarasów jest intensywnie użytkowana, przez co ulega procesowi erozji, pomimo ciągłego odbudowywania zniszczonych terenów.

Niezwykłość tarasów ryżowych została doceniona nie tylko na Filipinach, ale i na świecie. Tarasy znalazły swoje miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To niezwykła konstrukcja to zasługa ludności zamieszkującej zbocza góry Ifugao, która do dzisiejszego dnia tam żyje. Do wioski prowadzi górska ścieżka, którą pokonać można jedynie pieszo. Jej mieszkańcy prowadzą życie według dobowego rytmu słońca. Wstają wraz z jego pierwszymi promieniami i kładą się tuż po jego zachodzie.

 

Najpiękniejsze tarasy ryżowe na Filipinach

 

Równie okazale tarasy ryżowe, uznawane za najpiękniejsze tarasy na Filipinach, znajdują się w pobliskiej miejscowości Batad. Wybudowane zostały około 1000 lat temu. Wyprawa do nich stanowi absolutnie obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania dla każdego turysty przebywającego w północnej części Luzonu. Widok pięknej zieleni pól uprawnych, pokrywającej zbocza gór ze znajdującymi się na nich maleńkimi domkami, wywołuje naprawdę ogromne wrażenie.

W miejscowości każda rodzina posiada własne pole uprawne, na którym ryż jest sadzony i zbierany dwa razy w ciągu roku. Obydwie miejscowości, Banaue i Batad, oddalone są od siebie zaledwie o 10 kilometrów i poruszać się pomiędzy nimi można przy pomocy pojazdów udostępnianych przez lokalnych mieszkańców lub samemu, odbywając około dwudniowy trekking