Wyspa Palawan

image


Palawan jest filipińską wyspą o powierzchni 11 680 km kw., zamieszkiwaną przez blisko 700 tys. ludzi. Choć jest niewielka i jakby „na uboczu” wśród innych wysp Filipin, z roku na rok zyskuje coraz to większe zainteresowanie turystów z całego świata. Co takiego kryje w sobie Palawan, że chce się bliżej poznać to miejsce, a już raz poznane pragnie się odwiedzać jak najczęściej?

 

Palawan – najważniejsze informacje

 

Jak zostało już nadmienione, wyspa ma powierzchnię przeszło 11 tys. km kw. Posiada charakterystyczny, wydłużony kształt – jest długa na 425 km i stosunkowo wąska, bo nie przekracza w najszerszym miejscu 40 km. Jest to zalesiona wyspa o charakterze górzystym, z najwyższym szczytem Mt. Matalingahan o wysokości 2084 m n.p.m. Uprawia się na niej między innymi ryż, palmę kokosową, kauczukowiec, trzcinę cukrową. Miejscowi żyją także z rybołówstwa.  

 

Turystyczna mapa Palawanu

 

Turystyka na wyspie jest obecnie dobrze rozwinięta, bowiem Palawan oferuje cały szereg wspaniałych atrakcji. Jedną z największych jest Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa. Jest on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Samo miasto Puerto Princesa uznawane jest za najczystsze i najbardziej zielone na całych Filipinach.

W czasie podróży podziemną rzeką można oglądać niebywałą florę, wspaniałe stalagmity oraz stalaktyty. Większa część wspomnianego parku narodowego porośnięta jest gęstą tropikalną dżunglą. Ciekawostką jest, iż właśnie tutaj występuje aż 17 gatunków zwierząt, których nie można spotkać nigdzie indziej na świecie w naturalnych warunkach.

Innym niezwykle interesującym zakątkiem i jednocześnie poniekąd wizytówką wyspy jest wioska El Nido. Wspaniały resort plażowy, który jest doskonałą bazą wypadową do kilkudziesięciu okolicznych wysepek archipelagu Bacuit. Tutejsze widoki autentycznie zapierają dech w piersiach – interesujące, majestatyczne klify i skały wapienne wynurzające się z lazurowej wody, rafa koralowa, piękne plaże. Okolice El Nido są idealnym miejscem na tzw. island hopping czyli całodniową wyprawę łodzią, której celem jest zwiedzanie właśnie między innymi bajecznych wysepek.

Dużą atrakcję turystyczną stanowią Tabon Caves, wspaniałe jaskinie, a także Calauit Game Preserve & Wildlife Sanctuary, który jest niezwykłym rezerwatem, w którym spotkać można zarówno miejscowe, jak i afrykańskie zwierzęta. Palawan jest również doskonałą bazą do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Można między innymi nurkować do wraków okrętów japońskich, które pochodzą z okresu drugiej wojny światowej.